Průměrné výnosy a jak je překonat

Aritmetický versus geometrický průměr

Při investování se každý z nás setkává často s prezentováním, jak si ta která investice vedla v minulosti.  Nejčastěji se používá průměrná výkonnost.  Za pozornost ale stojí, zda uváděná čísla nejsou zavádějící.  Velmi často jsou. Nejde o to, že by fondy či poradci neuměli počítat, ale o to, že pracují tak, jak se jim to hodí.Posuď te sami (dávám extrémní příklad, aby rozdíl vynikl).

Investujete 100 na 2 roky.  Za první rok máte zisk 50%, ve druhém roce pak vaše akcie klesne o 1/3. Prostým aritmetickým průměrem vám vyjde zisk 8,5% ročně: (50-33)/2.  ALE. Vy máte stejně peněz jako na začátku, váš zisk je 0 (na konci 1. roku jste měli 150, poté jste 1/3 ztratili, tedy jste zpět na 100).Pro získání přesného výsledku u takovéhoto typu výpočtů je třeba pracovat s geometrickým průměrem, což je n-tá odmocnina součinu jednotlivých činitelů. Je nutno pracovat s hodnotou. (1+výnos).

Podobné je to i s dlouhodobými výnosy akcií.  Průměrný výkonnost DJIA za roky 1900-2003 je 7,1%. Reálně se však jedná o SLOŽENÝ ÚROK ve výši 4,7%.
(Data pro ověření: DJIA 1/1/1900: 66,08, DJIA 31/12/2009: 10 428,05.  Doba 110 let).

 

2% p.a. navíc

V literatuře můžete často narazit na data propagující indexové investování. Data bývají obvykle postaveny na skutečnosti, že pouze zlomek podílových fondů dokáže konzistentně porážet svojí výkonností akciové indexy. Odpadá pracná fundamentální či technická analýza, správa takového portfolia je tedy mnohem jednodušší a tedy i levnější.  Nutno ale podotknout, že uvedená data se týkají zejména akcií velkých společností na americkém trhu, který byl až donedávna považován velmi efektivní.

Proto se dostalo do obliby indexové investování. To má však jednu nevýhodu, o které se moc nemluví. Čím je společnost více nadhodnocená, tím větší má zastoupení v indexu a naopak, podhodnocené firmy mají v indexu menší zastoupení. Větší investice do akcií nadhodnocených firem a menší do podhodnocených akcií není asi to, jak by se racionálně uvažující investor zachoval.

Pokud ale někdo chce investovat od akcií velkých firem, mám pro vás jedno řešení. Jedná se o tzv. Equal Weighted Indexes. Jak vyplývá z názvu, všechny firmy v něm obsažené mají stejnou váhu. Důsledkem tohoto přístupu je relativní převážení ve prospěch akcií malých firem. Dále je eliminováno zvýhodnění nadhodnocených firem na úkor podhodnocených. Tyto 2 faktory samy o sobě přispívají k lepší výkonnosti takto konstruovaných akciových indexů.

Zpětné testy této strategie ukázaly, že tímto stylem konstruované indexy porážely klasické index o 2% p.a. Při dlouhodobé investici se jedná o nezanedbatelný rozdíl. Ve světě se již začínají objevovat fondy využívající tento přístup. V delším časovém horizontu předpokládám, že tento způsob investování vytlačí indexové fondy ve formě, jako známe dnes.

Při horizontu 35 let to znamená, že částka dosažená tímto systémem by byla dvojnásobná v porovnání s klasických indexovým investováním.